leczenie depresji Wrocław

Depresja jako zaburzenie psychiczne dopiero od jakiegoś czasu przestała być bagatelizowana zarówno przez chorych, jak i ich otoczenie. Dziś coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z powagi tego stanu, z którym boryka się średnio 1,5 miliona Polaków. Odczuwane przez cierpiących na depresję smutek oraz przygnębienie zmieniają całe ich życie. Objawy mogą utrudniać wykonywanie nawet najprostszych czynności związanych z codziennym funkcjonowaniem, jak choćby wstawanie z łóżka. Nieleczona, ciężka depresja bardzo często prowadzi do myśli czy prób samobójczych. Dlatego tak istotne jest sięgnięcie po profesjonalną pomoc zarówno psychiatry, jak i psychoterapeuty.

Skąd bierze się depresja?

Przyczyny depresji są zróżnicowane i często łączą się ze sobą. Wśród nich specjaliści wymieniają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Jeśli zatem w naszej rodzinie ktoś wcześniej chorował na depresję, jesteśmy bardziej narażeni na jej doświadczenie. Tak zwana kliniczna depresja wynika z zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu kluczowych dla zdrowia psychicznego neuroprzekaźników, czyli serotoniny, dopaminy, noradrenaliny i acetylocholiny. Podobnie depresja może stanowić skutek zaburzeń hormonalnych lub przewlekłych stanów zapalnych w organizmie.

Bardzo często depresja ma jednak swoje podłoże psychologiczne. Dotyka osób o większej wrażliwości, bardziej podatnych na stres. Zwykle chorzy na depresje mają trudności w radzeniu sobie z doświadczanymi emocjami. Stąd też połowa przypadków depresji stanowi następstwo traumatycznych wydarzeń w życiu, takich jak śmierć bliskiej osoby, rozstanie, utrata pracy czy trudne dzieciństwo.

Jakie są najczęstsze objawy depresji?

W diagnozie depresji kluczowe jest odróżnienie zaburzenia psychicznego od krótkoterminowego przygnębienia. Wszak wszystkim nam od czasu do czasu zdarza się gorsze samopoczucie psychiczne. Zwykle koreluje ono z przykrymi wydarzeniami w życiu, których nie sposób uniknąć. Zdrowy człowiek potrzebuje czasu na przepracowanie niektórych emocji, jednak jest on w stanie sobie z nimi poradzić. O depresji mowa zatem, gdy smutek i przygnębienie utrzymuje się od co najmniej dwóch tygodni. Oprócz tego mogą występować dodatkowe objawy depresji, m.in. uczucie ciągłego zmęczenia, niechęć do wykonywania jakichkolwiek czynności, także tych, które niegdyś sprawiały nam radość. Osoby w depresji mają trudności w podejmowaniu decyzji, odczuwają również wyraźny spadek poczucia własnej wartości.

Zaawansowana depresja często wiąże się z doświadczaniem zaburzeń snu, apetytu oraz popędu seksualnego. U niektórych osób występują również objawy fizyczne, na przykład kołatania serca, duszności czy różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Najpoważniejszy objaw depresji stanowi jednak pojawianie się myśli samobójczych, prowadzić do prób targnięcia się na własne życie. Dlatego tak istotne jest niezwlekanie z leczeniem tej choroby.

W jaki sposób leczy się depresję?

Dla osób chcących rozpocząć leczenie depresji Wrocław stanowi miasto, w którym można skorzystać z usług Centrum Diagnostyki Psychologicznej i Terapii Introwertus, prowadzonego przez mgr Agatę Kos. Chociaż farmakoterapia stanowi pierwszą, doraźną pomoc w leczeniu, szczególne znaczenie dla poprawy stanu zdrowia ma przede wszystkim psychoterapia. Co więcej, u osób cierpiących na depresję o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, sama psychoterapia, bez konieczności stosowania leczenia farmakologicznego, może rozwiązać problem.

Dużą skuteczność w leczeniu depresji potwierdzono przy zastosowaniu psychoterapii poznawczo-behawioralnej i psychodynamicznej. W leczeniu depresji często stosuje się integrację obu podejść. Pierwsza polega na tak zwanej psychoedukacji, czyli uświadomieniu pacjenta, jakie są i skąd biorą się jego myśli oraz „przytłaczające go” przekonania na własny temat. Niezwykle pomocna w leczeniu pacjenta jest również psychoedukacja rodziny i osób najbliższych z zakresu podłoża i specyfiki objawów choroby.

Celem psychoterapii jest stopniowa aktywizacja w życiu osoby chorej. Plan i sposób leczenia dobiera się indywidualnie i zależy on od przyczyn i uwarunkowań depresji z innymi współistniejącymi czynnikami tj. choroby, traumy, rodzaj osobowości i inne. Ważny element w leczeniu depresji stanowi również profilaktyka jej nawrotów. Nie jesteśmy bowiem w stanie przewidzieć ani uniknąć niektórych przykrych wydarzeń mogących przytrafić nam się w życiu. Możemy nauczyć się dbać o siebie tj. rozpoznawać i wyrażać własne emocje oraz komunikować swoje potrzeby, a także sięgać po pomoc (w tym fachową) zanim rozwiną się objawy chorobowe i życie straci sens.