Nerwica – czym jest to zaburzenie i dlaczego powinniśmy je leczyć?

Badania wskazują na to, że z nerwicą boryka się co piąty Polak. Najczęstsze przyczyny tego zaburzenia psychicznego stanowią tak zwane konflikty wewnętrzne. Dochodzi do nich w sytuacji długotrwałego tłumienia emocji oraz podejmowania regularnych działań wbrew własnej woli. Nerwica dotyka ludzi stale sfrustrowanych i zestresowanych codziennym życiem. Bardzo często stanowi ona bezpośredni skutek doświadczania traumatycznych przeżyć.

Objawy nerwicy mogą mieć różne nasilenie, zwykle jednak dotyczą one odczuwania lęku oraz niepokoju. Lęk ten wpływa na normalne funkcjonowanie, przez co nawet te najbardziej podstawowe aspekty życia, jak wysypianie się, odczuwanie apetytu, koncentrację na wykonywanych działaniach, czy spotykanie i komunikowanie się z innymi ludźmi są utrudnione (zaburzone).

Na szczęście nerwicę można, a nawet trzeba leczyć. W jej przypadku stosowana jest przede wszystkim psychoterapia, często w połączeniu z leczeniem farmakologicznym. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że to pierwsza forma leczenia ma kluczowe znaczenie w długoterminowej poprawie psychicznego stanu zdrowia pacjenta.

Jak rozpoznać nerwicę?

Jak wcześniej wspomniano, podstawowymi objawami nerwicy są lęk oraz niepokój. Każdy z nas odczuwa je jednak w nieco inny sposób, co wiąże się z doświadczaniem dodatkowych objawów. U wielu chorych borykających się z nerwicą może dochodzić na przykład do zaburzeń pamięci, ale również problemów ze snem i koszmarów sennych. Powszechnym objawem nerwicy, który może być mylony z depresją, jest odczuwanie ogólnego zmęczenia. W ten sposób nasz organizm reaguje na przewlekły stres. Niektórzy chorzy reagują odwrotnie i nerwica wywołuje u nich nadpobudliwość – wszystko po to, aby uporać się z nieustannie odczuwanym napięciem.

leczenie nerwicy Wrocław

Nerwicy mogą towarzyszyć także objawy choroby fizycznej, których początkowo moglibyśmy wcale nie przypisać temu zaburzeniu. Bardzo częste to:

  • bóle głowy,
  • brzucha,
  • mdłości,
  • nadmierna potliwość,
  • tiki nerwowe,
  • problemy skórne,
  • wzmożone bóle miesiączkowe,
  • impotencja.

Bardzo często u osób borykających się z nerwicą współwystępuje również nadciśnienie, stanowiące czynnik ryzyka dla innych, poważnych chorób.

Przyczyny nerwicy

Nerwica jest następstwem przewlekłego stresu, nierozwiązanych konfliktów wewnętrznych wywołujących lęk. Mniejsze znaczenie maja uwarunkowania genetyczne, które mówią o tym że dziedziczymy jedynie predyspozycje do chorób psychicznych. Główną przyczyną jest narastający lęk i napięcie oraz nieumiejętne nieefektywne strategie i sposoby rozładowywania tego napięcia (stresu). Innymi słowy, mówiąc potocznie, dochodzi do „przeciążenia”, w którym stan powrotu do równowago jest znacznie utrudniony (przyblokowany).

Zdarza się, że przyczynę nerwicy stanowią traumatyczne doświadczenia życiowe, którym towarzyszą silne emocje. Do nerwicy dochodzi w sytuacji, gdy z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić – uświadomić i przeżyć. W konsekwencji emocje zostają stłumione. Przyczyną mogą być przykładowo trudne doświadczenia w dzieciństwie. w tym toksyczne relacje, czy też nieprzeżyta żałoba po stracie bliskiej osoby.

Jak leczyć nerwicę?

Dla osób rozważających leczenie nerwicy, Wrocław stanowi miejsce, w którym można skorzystać z usług Centrum Diagnostyki Psychologicznej i Terapii Introwertus. Pierwsze spotkania z psycholog mgr Agatą Kos zostaną przeznaczone na konsultacje pozwalające na poznanie szczegółowych problemów osoby poszukującej pomocy. Na ich podstawie będzie można dopasować indywidualny plan i cel przebiegu psychoterapii. Specyfika leczenia nerwicy polega na zmianie postrzegania zarówno doświadczanych objawów, jak i bodźców lękotwórczych. W efekcie pozwala to na zmianę zachowania, a przede wszystkim samopoczucia osoby zmagającej się z zaburzeniami.