Psychologiczna pomoc okołoporodowa
Okres ciąży, poród i początki macierzyństwa to wyjątkowo obciążający psychicznie czas dla każdej kobiety. To normalne, że towarzyszą mu zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. Warto wówczas korzystać ze wsparcia psychoterapeutycznego, które uczy ich świadomego nazywania i odczuwania, a także budowania zdrowej i silnej więzi pomiędzy mamą a dzieckiem. Psychologiczna pomoc okołoporodowa w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko wystąpienia depresji poporodowej. Pozwala kobiecie wkroczyć w macierzyństwo ze spokojem. Mogą korzystać z niej także kobiety po porodzie, które zmagają się z obniżonym nastrojem i innymi dolegliwościami natury psychicznej.

Na czym polega psychoterapia okołoporodowa?
Psychoterapia okołoporodowa w gabinecie Introwertus ma charakter indywidualnej pomocy psychologicznej i jest prowadzona w nurcie integracyjnym. Przewiduje on elastyczne dostosowywanie metod pracy do własnych potrzeb każdej pacjentki, co zwiększa szanse na satysfakcję z sesji terapeutycznych. Podstawę psychoterapii okołoporodowej stanowi nauka kontaktu emocjonalnego z dzieckiem w trakcie ciąży. Mama uczy się budować zdrową więź z niemowlakiem lub jeszcze nienarodzonym dzieckiem. Terapia podpowiada zatem między innymi, jak rozpoznawać reakcje emocjonalne niemowlęcia i w jaki sposób można odpowiadać na takie sygnały. Jednocześnie w wyniku terapii kobieta uświadamia sobie i nazywa własne emocje oraz potrzeby. Psychoterapię okołoporodową można rozpocząć już w kilkunastym tygodniu ciąży. Po porodzie w trakcie sesji terapeutycznych kobiecie może towarzyszyć niemowlę.
Psychoterapia w ciąży – dlaczego warto z niej skorzystać?
Chociaż depresja w ciąży i depresja poporodowa to w dalszym ciągu pewien temat tabu, nie należy bagatelizować objawów tych chorób psychicznych. Z psychoterapii w ciąży może skorzystać każda kobieta, która odczuwa taką potrzebę. Psychoterapia w ciąży to najbezpieczniejsze rozwiązanie zarówno dla matki, jak i dziecka. Jej efekty są długofalowe i w przeciwieństwie do terapii farmakologicznej, nie stanowi żadnego zagrożenia dla płodu lub karmionego mlekiem matki niemowlaka. Dzięki psychoterapii mama może ograniczyć stres związany z ciążą, porodem i opieką nad narodzonym dzieckiem. Nauczy się rozpoznawać własne potrzeby i komunikować je swoim bliskim. Wszystko to przekłada się na zmniejszone obciążenie psychiczne kobiety w okresie okołoporodowym.

Problemy psychiczne po porodzie – objawy
O depresji poporodowej może świadczyć szereg objawów, które utrzymują się dłużej niż kilka tygodni po porodzie. Nie należy ich bagatelizować, ponieważ depresja poporodowa to niebezpieczna choroba zagrażająca życiu.
Osoby w bliskim otoczeniu kobiety powinny zwrócić uwagę w szczególności na jej:
- obniżony nastrój,
- apatyczność,
- stany lękowe,
- utratę zainteresowań,
- trudności w nawiązaniu relacji z dzieckiem.
Kobiety powinny skorzystać z pomocy psychoterapeutyczne, jeśli doświadczają:
- niskiego poczucia własnej wartości,
- wątpliwości w swoją zdolność do macierzyństwa.
Bezwzględnie, jeśli pojawią się:
- bezsenność,
- lęki o nasilonej naturze,
- natrętne myśli, kompulsywne działaniu
- myśli samobójcze.
Problemy psychiczne w ciąży i po porodzie – ryzyko
W kwestii takiej jak ciąża a depresja występują liczne korelacje. Zatem problemy psychiczne w ciąży i po porodzie mogą mieć wiele czynników. Kobiety doświadczają niepokoju o swoje nienarodzone dzieci. Mogą mieć również trudności w odnalezieniu się w zupełnie nowej, wymagającej roli życiowej. U wielu kobiet występuje lęk przed porodem – szczególnie jeśli mają za sobą trudne doświadczenia lub mają je ich bliscy. Ponadto ciąża i okres po porodzie to czas gwałtownych zmian hormonalnych: estrogenów, progesteronu i prolaktyny. Doprowadzają one do skrajnych zmian nastroju nadwyrężających układ nerwowy. Oprócz czynników biologicznych kobiety są narażone na ryzyko depresji w ciąży i po porodzie także ze względu na trudne sytuacje rodzinne i indywidualne cechy osobowościowe. Zalicza się do nich między innymi trudność w adaptacji do zmian, neurotyczność, pesymizm, lęk oraz perfekcjonizm.
Jak wyjść z depresji w ciąży?
Wbrew powszechnemu przekonaniu wiele kobiet doświadcza problemów psychicznych po porodzie. Może prowadzić to do utraty kontaktu z niemowlakiem, dlatego psychoterapia po porodzie to ważny krok zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka. Psychologiczna pomoc okołoporodowa pomaga wyjść z depresji w ciąży, a także po narodzinach dziecka – nie ma złego momentu na jej rozpoczęcie. Oprócz psychoterapii z pewnością pomoże również wsparcie ze strony bliskich kobiety: jej partnera oraz/lub najbliższej rodziny. Mama powinna zwracać się po pomoc i wsparcie, gdy tego potrzebuje. Dzięki psychoterapii możliwa jest nauka tworzenia satysfakcjonujących więzi interpersonalnych oraz rozwiązywania istniejących problemów w życiu, dystansowania/ separowania się od toksycznych/ przemocowych relacji i zachowań innych osób. To zdrowe mechanizmy zachowań, które wypracowywane pod okiem zaufanego specjalisty przyniosą pożądany spokój i satysfakcję z życia.