Kiedy partnerzy nie potrafią już ze sobą rozmawiać bez wchodzenia w konflikt, jedynym rozwiązaniem może okazać się psychoterapia dla par. Wrocław to miasto, w którym małżonkowie znajdą profesjonalne wsparcie w tym zakresie.

W trakcie terapii par dąży się do lepszego zrozumienia i pomocy w rozwiązaniu przyczyn konfliktów. Przyczyną konfliktów mogą być (i często są) trudności w komunikowaniu własnych uczuć i potrzeb partnerowi, a także brak uważności na potrzeby, emocje oraz odmienność drugiej osoby.

terapia małżeńska Wrocław

Przebieg i cele terapii dla par

  • Lepsze zrozumienie emocji i zachowań własnych, co pozwala obu stronom lepiej zrozumieć siebie nawzajem, jak i źródło swoich konfliktów. Taka praca często doprowadza do lepszego współżycia ze sobą i pogodzenia się skłóconych ze sobą partnerów. Małżonkowie/partnerzy uczą się dostrzegać, jak wiele ich łączy i jak wiele korzyści płynie z różnic między nimi.
  • Praca terapeutyczna pary opiera się o neutralności psychoterapeuty, który stoi poza konfliktem, dzięki czemu może w sposób obiektywny pomagać w rozwiązaniu trudności.
  • Psychoterapeuta w trakcie terapii par pomaga również tym, którzy dążą do rozstania. Nie ingeruje w wolną wolę klientów, a sprawia, że decyzje są dobrze przemyślane w oparciu o zrozumienie rzeczywistości, problemów i możliwości ich rozwiązania.
  • Terapeuta w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie dokonuje oceny oraz próbuje znaleźć optymalny model współpracy, w zależności od problemów, jakie zgłasza PARA.

Kompleksowa terapia małżeńska – Wrocław i okolice

Na pomoc specjalisty małżeństwo decyduje się w momencie, gdy żadna ze skonfliktowanych osób nie widzi szans na pokonanie kryzysu bez wsparcia z zewnątrz. Zwłaszcza gdy pogłębiają go nowe spory, pretensje oraz skrywane urazy. Załamania mogą powstać na każdym etapie relacji, z różnych przyczyn, począwszy od braku czasu spowodowanego pracą, a skończywszy na problemach związanych z wychowywaniem dzieci, po zmaganie się z problemami uzależnienia czy przemocy (emocjonalnej, fizycznej i seksualnej).

psycholog małżeński Wrocław

Ważnym czynnikiem generującym i pogłębiającym brak porozumienia, to trudności w komunikacji – brak uważności na drugą osobę, umiejętności, a przede wszystkim chęci do wysłuchania jej potrzeb. Niemałe znaczenie ma też blokada przed określeniem swoich potrzeb i oczekiwań względem partnera/partnerki.

Kiedy partnerzy zaczynają się od siebie oddalać, warto pomyśleć o profesjonalnej pomocy. Szczególnie w sytuacji, gdy wszelkim próbom podjęcia konstruktywnej rozmowy towarzyszy lęk. Gdy kolejne próby kończą się napiętą atmosferą i eskalacją konfliktu – kolejnymi kłótniami, wzajemnym oskarżaniem się małżonków, „cichymi dniami” – dobrym rozwiązaniem może być terapia dla par. Wrocław to miasto, w którym poszukujący specjalisty znajdą wiele gabinetów psychoterapeutów, takich jak Introwertus. Działa on na terenie dzielnic Psie Pole i Swojczyce, oprócz tego przyjmuje pacjentów na osiedlu Olimpia Port.

Dlaczego warto pójść do terapeuty?

psychoterapia par i małżeństw Wrocław

Decyzja o poddaniu się terapii nie należy do łatwych. Nierzadko jej podjęcie wymaga od jednego lub obojga partnerów pokonania swojego lęku. Aby psychoterapia miała szansę powodzenia, każde z małżonków musi wykazać chęć uczestnictwa w spotkaniach oraz być gotowe dać coś od siebie, czyli podjąć wysiłek wspólnej i indywidualnej pracy. Innymi słowy, zaangażować się w ratowanie związku i naprawę więzi między małżonkami.

W gabinecie terapeuty para ma możliwość poznania i zrozumienia powodów, z których powstały jej problemy. Nauczy się, jak je rozwiązywać oraz unikać pojawienia się ich w przyszłości. Obie strony zostaną wysłuchane i będą mieć okazję do swobodnej wypowiedzi. To zupełnie inny kontakt, niż w domu, gdy rozmówców ponoszą emocje, a dialog szybko przeradza się w kłótnię.

Specjalista ma kontrolę nad przebiegiem konwersacji, pozwala obu stronom wypowiedzieć się tak, by każdy znalazł przestrzeń do wyrażenia tego, co jest dla niego istotne. Dzięki temu uwzględniona i szanowana jest przestrzeń obu osób. Nie faworyzuje przy tym żadnej ze stron, cechuje się obiektywizmem i potrafi dostrzec niewłaściwe wzorce wzajemnych oddziaływań.

Podczas spotkań w gabinecie skonfliktowani partnerzy nauczą się patrzeć na małżeństwo z innej perspektywy – drugiej osoby. Terapia ułatwi im zrozumienie ukochanego, jego emocji i reakcji. Uczestnicy poznają techniki przeprowadzania trudnych rozmów o swoich uczuciach i oczekiwaniach. Dzięki pracy z terapeutą dowiedzą się, jak się skutecznie komunikować. W znajdowaniu kompromisów będących podstawą satysfakcjonującego, trwałego związku pomoże im wykwalifikowany psychoterapeuta/psycholog dla par Wrocław to miejscowość, w której z łatwością można znaleźć odpowiednią osobę.

Pierwsze spotkanie z terapeutą – przebieg sesji

Pierwsza sesja w gabinecie terapeutycznym nierzadko budzi niepokój czy nawet dyskomfort pacjentów, ale zadaniem specjalisty jest zadbanie o atmosferę bezpieczeństwa i zaufania. Spotkania na terapii par trwają zazwyczaj do 90 minut. Półtorej godziny to wystarczający czas, aby terapeuta mógł wysłuchać obu wersji, poznać historię związku oraz przyjrzeć się komunikacji (werbalnej i niewerbalnej). Może także poprosić ich o wypełnienie kilku formularzy. Ważne będzie określenie wzajemnych oczekiwań między małżonkami/partnerami, a także określenie ich w stosunku do terapii i osoby terapeuty.

W trakcie pierwszej sesji uczestnicy wspólnie z psychoterapeutą zastanowią się nad możliwymi przyczynami problemów w relacji. Ponadto specjalista zaproponuje im kilka metod, które mogą sprawdzić się w pracy nad związkiem, zarówno podczas spotkań, jak i w domu. Bywa tak, że para nie potrafi od razu określić swoich oczekiwań lub te w znacznym stopniu się różnią. Nie umie też ustalić wspólnego celu współpracy, ale nie stanowi to przeszkody – terapeuta powróci do tematu przy kolejnych sesjach.

Podjęcie terapii małżeńskiej da obojgu partnerom pewność, że nie poddali się i nie zrezygnowali ze związku bez prób uratowania go. Jeśli obie strony wykazują chęci naprawy relacji, z dużym prawdopodobieństwem odniosą sukces. Zachęcam do kontaktu wszystkie osoby zainteresowane psychoterapią dla par.